Słoneczko świeci coraz mocniej, wiosna. Ochroń skórę filtrem SPF !

Makijaż Lublin - Ochrona przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB

Co to jest filtr SPF

SPF – wyznacza się jako stosunek ilości promieniowania UV powodującego oparzenie podczas opalania się przy użyciu filtra do ilości promieniowania powodującego takie samo oparzenie bez stosowania filtra. Jeśli więc dany kosmetyk ma SPF 10, to osoba, która normalnie spieka się na raka po 10 minutach, dojdzie do tego samego rezultatu po 100 minutach opalania z filtrem. To oczywiście tylko teoria, bo działanie faktorów jest skuteczne jedynie przed dwie godziny – po tym czasie należy zaaplikować kolejną warstwę.

Słońce działa na skórę dwoma typami promieni UVA oraz UVB.

Życiodajne promienie – szkodliwe promienie (UVA / UVB)

UVB działając na skórę powoduje brązowienie jej. Niestety, oprócz miłego i zdrowego wyglądu jest jedną z przyczyn powodujących raka skóry. Na ten typ promieniowania działają praktycznie wszystkie preparaty z filtrami.
UVA jest promieniowaniem silniej penetrującym skórę. To właśnie jego działanie osłabia wiązania kolagenowe w niej. Działa również niszcząco na elastynę.

Dzięki powolnemu działaniu promieniowania UVA, oba składniki skóry – elastyna i kolagen ulegają rozkładowi i powoli zanikają. Promieniowanie UVA jest o wiele groźniejsze niż UVB, działa „podstępnie” i doprowadza do wyniszczenia skóry od wewnątrz, powoli i systematycznie prowadząc do degeneracji zdrowych komórek.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ochrony filtrem UVA i UVB ?

W produktach pielęgnacyjnych dość często spotkasz się ze składnikami przeciwdziałającymi promieniowaniu UVB, jednak z przeciwdziałaniem promieniom UVA jest pewien problem. Tak naprawdę, na naszym rynku nie ma dużej ilości produktów z tym filtrem. Filtr przeciwdziałający promieniom UVA oznaczony jest jako PA ( +; ++; +++).

Na rynku polskim niewiele jest produktów z tym filtrem, a z racji zbliżającej się wiosny i lata. Gdy sięgniesz na półkę po kolejny produkt do opalania, być może lepiej by było się zastanowić i poczytać czy produkt też działa na UVA.

Filtry przeciwsloneczne dzielą się na mineralne (fizyczne) oraz filtry chemiczne. Podział ten obowiązuje ze względu na sposób działania substancji ochronnych w nich zawartych. Filtry mineralne nie wnikają głeboko w naskórek, tworzą natomiast ochronną warstwę na skórze, która przeciwdziała promieniowaniu. Zaletą tych filtrów jest to, że nie uczulają, i mogą je stosować osoby o wrażliwej i alergicznej skórze. Są to pierwsze filtry, które poleca się nawet dla niemowlaków. Powinny być stosowane dla dzieci do 3 roku życia. Niestety mają jedną wadę – te najbardziej popularne po
rozsmarowaniu zostawiają biały koloryt twarzy, więc pod makijaż się nie nadają.

Aby nie kolidować z makijażem należy sięgnąć po filtry chemiczne. Filtry te nie tracą właściwości pod wpływem
promieniowania, czy upływu czasu. Są to najbardziej popularne filtry zawarte zarówno w kosmetykach pielęgnujących twarz jak i całe ciało. Zazwyczaj trzeba ponawiać aplikację w ciągu dnia szczegolnie
sytuacji kiedy zażywasz kąpieli.

W mojej pracy spotykam dziewczyny, które z powodu stosowania zbyt małych wartości filtrów ochronnych, podczas wyjazdów zagranicznych, spowodowały nierównomierne przebarwienia na skórze twarzy. Niestety wyrównanie kolorytu jest procesem bardzo żmudnym i kosztownym. Aby zniwelować przebarwienia, twoja skóra potrzebuje około 5-7 lat. Niestety nigdy nie ma pewności, czy w międzyczasie nie dołożą się kolejne warstwy przebarwień.

Zapobieganie tego typu problemom jest tańsze, ale wiadomo mniej wygodne i wymaga systematyczności oraz chęci. Każda z nas myśli, że jej to nie dotknie, przecież wiele kobiet się opala na czekoladę i im nic się nie dzieje. Jednak miej świadomość, że degradacja nie przebiega w ciągu jednego sezonu. Na niszczenie skóry pracujesz latami.

W ofercie wielu firm kosmetycznych są preparaty do ochrony całego ciała, niektóre firmy kosmetyczne, oprócz filtrów zawartych w kremach pielęgnacyjnych oraz podkładach mają preparaty z większymi filtrami, do stosowania w czasie wakacji. Myślę, że absolutnym minimum jest filtr 30 i będzie on dobry, gdy siedzisz w biurze i myślisz o wakacjach. Jednak gdy na nie już pojedziesz i masz do czynienia ze słońcem odbitym, np. od tafli wody – zacznij od SPF 50 !
Dodatkowo musisz pamiętać o najwrażliwszej części twarzy jaką jest skóra pod oczami. Nie za bardzo się nadają tutaj ciężkie kremy z filtrami. Bez odpowiedniego zabezpieczenia jednak, światło odbite może powodować mrużenie oczu i zamiast pięknego i wypoczętego spojrzenia po urlopie, wrócisz z siateczką nowych zmarszczek pod oczami. Chyba nie tędy droga !

Jakie okulary przeciwsłoneczne są dobre ?

Tego nie chcesz, więc musisz sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne. Na rynku jest wiele plastikowych szkieł, które nie powodują nic oprócz pozornej ochrony, bo masz ściemniony obraz i nie razi cię bezpośrednio słońce. Jednak nie ochronią one przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB !!!
Pamiętaj, że okulary zakupione u optyków posiadają filtry. Są też firmy stricte specjalizujące się w produkcji profesjonalnych okularów, np. Julbo. Jako, że jest to wysoko specjalistyczna firma, to daje gwarancję, że oczy chronione są w pełni przed promieniowaniem UVA i UVB. Zarówno ja jak i moja córka używamy okularów tej marki.

Pomimo tego, że mam bardzo wrażliwe oczy i płaczę przy zbyt jasnym słońcu, podmuchach wiatru lub przez światło odbite od asfaltu czy śniegu, to wiem, że skóra pod oczami jak i same oczy są odpowiednio chronione. Bo tak naprawdę nie jest ważne, czy jest to najnowszy model i w najmodniejszym kolorze. Tak naprawdę klasyczne okulary zawsze będą modne. Gdy kupisz produkt renomowanej firmy, okulary będą służyły lata ale i w odpowiednim stopniu ochronią oczy i skórę wokół nich.

Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

2 Responses to Słoneczko świeci coraz mocniej, wiosna. Ochroń skórę filtrem SPF !

  1. marta mówi:

    Czy ponawiając aplikację kremu z filtrem (cera trądzikowa) nalezy wczesniejsza warstwe zmyc? z gory dziekuje za odpowiedz, nigdzie w internecie nie moge znalezc o tym informacji, a jest dla mnie dosyc wazna :)

  2. adam mówi:

    Bardzo ciekawy wpis. Wiele informacji, z którymi spotykam się po raz pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam Protection by WP-SpamFree